Další fotografie vystavíme z technických důvodů příští týden - omlouváme se vám...

Greenpeace protestuje proti zatčení svých aktivistů v Japonsku a proti policejní razii v japonské kanceláři Greenpeace

Protest před japonskou ambasádou v PrazePraha, 24. března 1999 - Aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace dnes uspořádali protest před japonskou ambasádou v Praze na podporu svých kolegů zatčených minulý týden v japonském Tokiu. Dobrovolníci převlečení za vězně v pruhovaných oblecích upoutaní k mříži chtěli připomenout, že zavírat občany za svobodné vyjadřování jejich názoru je v civilizovaném světě nepřípustné. "BAN PVC, FREE GREENPEACE!" (Zakažte PVC, propusťte Greenpeace!) hlásal transparent, který drželi v rukou aktivisté Greenpeace.

"Je paradoxem, že aktivisté, kteří chtěli zabránit ohrožování zdraví malých dětí, byli zadrženi jako nějací zločinci," prohlásil Jiří Tutter, ředitel české pobočky Greenpeace.

Greenpeace dnes uspořádalo podobné akce celkem v 21 zemích požadujíc propuštění svých tří aktivistů uvězněných v Japonsku poté, co protestovali na mezinárodním veletrhu hraček v japonském Tokiu proti užívání toxických chemikálií v hračkách pro nejmenší děti. Protesty před japonskými ambasádami se dnes konaly nejen v Evropě, ale i v Asii a v severní a jižní Americe. Greenpeace žádá po japonské vládě, aby připustila svobodu vyjadřování, jak to požadují mezinárodní zákony na ochranu lidských práv.

"Je nespravedlivé zadržovat aktivisty, kteří uspořádali mírumilovný protest na veřejné budově s cílem chránit děti před potenciálním nebezpečím hraček z PVC," prohlásil Thilo Bode, ředitel Greenpeace International během dnešního protestu před japonskou ambasádou v Holandsku. "Razií v kanceláři japonské pobočky Greenpeace chce japonská policie prostě umlčet kritické hlasy v Japonsku."

Přibližně 20 policistů prohledalo při pondělní razii tokijskou kancelář Greenpeace a později v ten samý den prohledala policie i byt ředitelky japonské pobočky Greenpeace paní Sanae Shidaové.

Zatčení aktivistů Greenpeace bylo kritizováno mezinárodní organizací na ochranu lidských práv Amnesty International ve veřejném prohlášení publikovaném v úterý, v němž se mj. praví: "Protahované zadržování tří aktivistů v policejních celách ukazuje, jak může být japonský způsob zadržování zneužit k umlčování práv aktivistů: jednoduše jsou strčeni pod zámek." Japonský způsob zadržování byl již dříve kritizován Komisí pro lidská práva OSN.

Kirsty Hamiltonová z Austrálie, Mark Watson z Nového Zélandu a Richard Person z Velké Británie, kteří pověsili na budovu v centru Tokia transparent s nápisem "Hraj si bezpečně, ale bez PVC!", byli zatčeni a uvězněni již minulý čtvrtek, 18. března, ale doposud nebyli formálně z ničeho obviněni. Oficiální japonská místa pouze naznačila, že budou obviněni z přestupku a "narušení obchodu". Akce Greenpeace na mezinárodním veletrhu hraček v japonském Tokiu byla součástí mezinárodní kampaně, jejímž cílem je stažení rizikových PVC hraček z trhu na celém světě.

Měkčené PVC je užíváno v kousátkách a v dalších druzích hraček, jako jsou například pískací kačenky či obrázkové knížečky. Takovéto hračky mohou obsahovat až 40 procent nebezpečných aditiv známých jako ftaláty. Tato aditiva jsou spojována s rakovinou a poškozením jater a ledvin u laboratorních zvířat. Japonská vláda takovéto hračky z PVC nezakázala ani nepožádala o jejich stažení z obchodů, zatímco celá řada zemí v Evropě a severní Americe již tak učinila.

"Považujeme zadržení našich aktivistů v Japonsku za nespravedlivé a bezdůvodné," zdůraznil ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter. "Také v České republice Greenpeace již od roku 1997 upozorňuje na nebezpečí, která jsou spojována s PVC hračkami pro nejmenší děti. Uděláme vše pro to, aby naši aktivisté v Japonsku byli co nejdříve osvobozeni," dodal Tutter

"Děti jsou vystavovány riziku toxických hraček z PVC naprosto zbytečně, a to zrovna v období, kdy jsou nejzranitelnější," připomněla Dr. Zdeňka Bubeníková, vedoucí toxické kampaně Greenpeace. "Mnoho výrobců hraček již dalo PVC sbohem, zatímco jiní odmítají ze svých pozic slevit. I v České republice jsou stále na trhu hračky, které mohou ohrozit zdraví malých dětí. Apelujeme nyní na japonské orgány, aby se zaměřili na porušování práva v oblasti poškozování zdraví a životního prostředí a okamžitě propustili aktivisty Greenpeace."


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org


| Novinky | Tisk. zprávy |