Jaderná energetika vyhyne jako druhohorní ještěři - 21. století bude stoletím solární energie a obnovitelných zdrojů, tvrdí Greenpeace

Nukleární dinosaurus dnes v Jurském parku - Temelíně

Temelín, 28. dubna 1999 - Jaderná energetika bude brzy následovat osud druhohorních ještěrů a vyhyne. Toto memento dnes před branami rozestavěné jaderné elektrárny Temelín připomínala obrovská socha "nukleárního" dinosaura, kterou zde postavili aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace. "Vrať se do Jurského parku, nukleární dinosuaře!" vyzýval transparent umístěný vedle sochy před elektrárnou.

"Temelín je perfektním symbolem končící jaderné éry. Je to s ním jako s celou jadernou energetikou. Toto odvětví je mrtvé jako dinosaurus, jehož mícha byla přeseknuta, který je ale tak velký a má v blízkosti ocasu tolik ganglií, že jím může ještě léta pohybovat, aniž by věděl, že je již dávno mrtev," prohlásil ing. Tomáš Nenička, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace

Stejné je to i s Temelínem. Ve skutečnosti je tento gigant již mrtev, ale jaderná lobby se nás stále snaží přesvědčit, že je potřeba jej krmit dalšími a dalšími miliardami korun. Jadernému průmyslu přitom dnes nejde už o nic jiného, než aby si ještě pár let uchoval své pohádkové zisky.

Každý den se v Temelíně utopí dalších 20 až 40 miliónů korun. Ještě v roce 1993 se vláda bývalého premiéra Václava Klause zaručovala, že Temelín poběží už v roce 1995 a bude stát 68 miliard korun. Dnes se jako oficiální cena uvádí částka 98 miliard korun (tedy o 30 miliard korun více) a termín spuštění se přitom nepřiblížil ani o den. Oficiální představitelé stále tvrdí, že Temelín bude spuštěn "už za dva roky". Mezinárodní expertní komise navíc zjistila, že do oficiálně uváděné ceny Temelína nebylo zahrnuto dalších 11 až 13 miliard korun.

"Termín dostavby Temelína byl už nejméně desetkrát odsunut," upozornil Nenička. "O skutečné ceně Temelína i o termínu jeho dokončení nám jaderná lobby stále vědomě lže. Je nanejvýš pravděpodobné, že nám lžou i o jeho bezpečnosti. Temelín je totiž nikde na světě nevyzkoušeným prototypem sovětské jaderné technologie a amerického řídícího systému."

Jaderná lobby si nyní vymyslela další pohádku a tvrdí, že jaderné elektrárny by mohly přispět k řešení problému globálního oteplování a klimatických změn. "Přitom jaderná energetika odčerpává finanční prostředky obnovitelným zdrojům a úsporám," připomenul Nenička. Odborné studie vypracované na toto téma v USA ukazují, že každý dolar investovaný do úspor a zvyšování efektivity hospodářství ušetří sedmkrát více emisí oxidu uhličitého než stejný dolar investovaný do jádra.

"Zapomněli nám také prozradit, že jaderná energetika je na vymření, tak jako dinosauři v druhohorách," zdůraznil ing. Nenička. Ve Spojených státech amerických nebyla objednána žádná jaderná elektrárna už od roku 1978 a v západní Evropě se po roce 1986 začala stavět poze jediná jaderná elektrárna, a to v tradičně "projaderné" Francii. Od té doby se ani v USA ani v západní Evropě už žádná nová jaderná elektrárna nestaví.

Česká republika má nyní elektřiny přebytek a její spotřeba už dva roky klesá. Šílené plány českého ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra však přesto počítají nejen s dostavbou Temelína, ale též s obnovením těžby uranu, otevíráním nových uhelných dolů a dokonce s výstavbou dalších atomových elektráren.

Česká republika má nyní dvě možnosti: Buď dostaví Temelín a nadlouho tak zakonzervuje neuspokojivý stav české ekonomiky, která je pověstná svou vysokou energetickou náročností, nebo se vydá moderní cestou zvyšování efektivity hospodářství.

"Je nyní na vládě, aby rozhodla, kam bude Česká republika kráčet. Zda zpátky do druhohor, nebo do 21. století, které bude stoletím solární energie a obnovitelných zdrojů. Apelujeme na jednotlivé ministry, aby se nenechali ovládnout jadernou mafií a hlasovali pro zastavení Temelína," prohlásil na závěr akce Greenpeace Tomáš Nenička.


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org


| Novinky | Tisk. zprávy |