37/99

Eurythmics pořádají turné pro Greenpeace
a Amnesty International

Praha, 15. října 1999 - Skupina Eurythmics se po desetileté pauze znovu sešla, aby natočila nové album a uspořádala koncertní turné na podporu hnutí za lidská práva Amnesty International a ekologické organizace Greenpeace. Album s názvem Peace, které předznamenal singl "I saved the world today", vychází dne 18. října 1999. Výtěžek z turné bude věnován těmto dvěma globálně působícím organizacím. Na tiskové konferenci v Praze o tom dnes informovali zástupci české pobočky Greenpeace a Amnesty International.

Během turné budou členové skupiny Eurythmics Annie Lennoxová a Dave Steward povzbuzovat své posluchače, aby se aktivně zapojili do práce Greenpeace a Amnesty International. Všechny, kdo přijdou na koncert nebo si koupí jejich nové album, vyzývají, aby přispěli na činnost těchto organizací částkou rovnající se hodnotě alespoň 10 britských liber.

Amnesty International je nezávislé mezinárodní hnutí, jehož cílem je ochrana a prosazování lidských práv. V minulém roce Amnesty zaznamenala a reagovala na porušování lidských práv ve více než 140 zemích světa. V Číně například objevila případ farmáře, kterého policie už pět let držela připoutaného řetězy v kleci o rozměrech 2 x 2 metry proto, že údajně zaútočil na policistu. V nedávné době Amnesty International intervenovala také v případě tří aktivistů Greenpeace, kteří byli bez obvinění vězněni v Japonsku po nenásilném protestu proti používání jedovatých chemikálií při výrobě hraček.

Amnesty International má dnes přes 1 milion členů ve více než 160 zemích a teritoriích na světě. Celkem je zaregistrováno více než 5300 aktivních skupin usilujících o dosažení cílů této organizace.

Greenpeace je mezinárodní ekologická organizace pořádající kampaně a nenásilné akce, jejichž cílem je zabránit poškozování přírody a životního prostředí. V minulých měsících Greenpeace vedlo akce proti ilegálnímu lovu velryb v Severním moři. Celosvětově se organizace zaměřuje zejména na ochranu klimatu a boj proti globálnímu oteplování. Dále vede kampaně proti kácení původních pralesů, za ochranu moří a proti nebezpečí jaderné hrozby. V České republice se Greenpeace soustřeďuje zejména na boj proti znečištění toxickými látkami, rozvoj obnovitelných zdrojů energie a ochranu před geneticky manipulovanými potravinami.

Greenpeace má dnes 2,5 miliónu členů a pobočky ve více než třiceti zemích světa. Aby si organizace uchovala svoji nezávislost, nepřijímá žádné peníze od průmyslu, vlád ba dokonce ani od nadací, které jsou s průmyslem či vládami nějak spojeny.

Práce Amnesty International pomáhá tisícům lidí na celém světě. Sanar Yurdatapan, propuštěný vězeň svědomí z Turecka, o tom řekl: "Vaše dopisy a pohledy jsou jako bomby, když dopadají do kanceláří ministerských a vládních úředníků. Když ale pohledy a dopisy došly do našich cel, byly pro nás jako sluneční paprsky." Václav Havel v roce 1989 Amnesty International poděkoval a řekl: "Můj případ dokazuje, že [systém urgentních apelů] má význam a účinnost."

"Greenpeace se v poslední době podařilo zabránit mnoha vážným ekologickým hrozbám. K nejúspěšnějším akcím patří například kampaň na ochranu velryb, díky níž byl lov těchto vzácných tvorů celosvětově zakázán," prohlásil Václav Vašků z české pobočky Greenpeace a dodal, že organizaci se kromě jiného podařilo zabránit shazování jaderného odpadu do moře, které bylo ještě na konci 80. let zcela běžné i v tak civilizovaných zemích, jako je například Velká Británie. V minulém roce se zase podařilo dosáhnout zákazu potápění vysloužilých ropných plošin do moře. Díky práci Greenpeace se veřejnost také dozvěděla, že velké biochemické koncerny chystají nebezpečný genetický experiment s našimi potravinami.

"Podpora Eurythmics zvýší účinnost boje Amnesty International za lidská práva a spravedlnost pro lidi, kteří jsou v nebezpečí mučení, smrti nebo věznění pro svůj původ nebo přesvědčení," zdůraznila Lenka Vítková z Amnesty International v České republice.

Turné Eurythmics s názvem www.peacetour.net bylo zahájeno v září v Kolíně nad Rýnem a bude pokračovat až do konce prosince napříč Evropou, Austrálií a severní Amerikou. Annie Lennoxová a Dave Stewart se jej rozhodli uskutečnit, aby na počátku nového tisíciletí přispěli k boji za lidská práva a ochranu životní prostředí.


Další informace:
Greenpeace
Českomalínská 27
Praha 6
tel.: 02/2431 9667
fax: 02/311 22 89

e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org
internet: www.greenpeace.cz

Amnesty International
Palackého 9
Praha 1
tel: 02/2494 6993
fax: 02/2494 6993

e-mail: amnesty@ecn.cz
internet: www.amnesty.cz


Fotografie z koncertu Eurythmics na lodi Greenpeace můžeme na přání poslat na e-mailovou adresu redakce.

Tisk. zprávy