45/99


Greenpeace chce zachytit první sluneční paprsky nového roku 2000

Praha, 29. prosince 1999 - Sedmičlenná posádka mezinárodní ekologické organizace Greenpeace se plaví na lodi Tiama k maličkým Ostrovům protinožců (Antipodes Islands), aby zde zachytila první sluneční paprsky nového roku 2000. Greenpeace zároveň vyzvalo zájemce, aby z internetové stránky Greenpeace poslali novoroční pozdrav svým známým. Ve chvíli, kdy se první sluneční paprsky roku 2000 dotknou solárního panelu umístěného na lodi a začnou vyrábět elektrický proud, budou novoroční e-maily rozeslány adresátům.

Greenpeace chce touto akcí upozornit, že čisté obnovitelné zdroje energie, jako je slunce a vítr, jsou perspektivním zdrojem budoucnosti. Již v příštím století se solární a větrné zdroje mají významnou měrou podílet na zásobování lidstva elektřinou.

Greenpeace se připravuje i na potenciální počítačovou hrozbu Y2K, která by mohla ohrozit bezpečný provoz jaderných elektráren. Ekologické organizace již dříve vyzvaly k tzv. jaderným prázdninám 2000 (dočasnému odpojení jaderných reaktorů po dobu přechodu na rok 2000). Greenpeace bude na Silvestra udržovat v pohotovosti tým expertů z Německa, Holandska a dalších zemí, kteří budou vybaveni speciální technikou pro radiologický monitoring. Tito aktivisté budou v případě jaderné havárie schopni okamžitě provést nezávislé měření možného radioaktivního úniku.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
http://www.greenmail2000.org/

Tisk. zprávy