Nebezpečný hazard lodi Pacific Swan

Dne 13. ledna 1998 Greenpeace zveřejnilo přísně tajný materiál francouzské vlády o plánu provézt vysoce radioaktivní odpad z Francie do Japonska přes Panamský průplav. Historicky vůbec největší náklad jaderného odpadu byl vypraven na lodi Pacific Swan, jež vyplula z francouzského přístavu Cherbourg 23. ledna. To okamžitě vyvolalo vlnu rozhořčených protestů malých států v oblasti Karibiku a jižního Pacifiku. Následky případné havárie lodi by mohly mít katastrofální důsledky pro ekonomiku postižené oblasti, zejména rybářský průmysl a turistický ruch.
MAPKA TRASY: Mapka
Loď veze 60 kontejnerů s odpadem z přepracování použitého paliva z japonských reaktorů. Ve francouzském závodě COGEMA v La Haque bylo z vyhořelého paliva odděleno plutonium. Odpad z tohoto procesu byl poté zataven do kontejnerů, které se nyní nacházejí na lodi. Plutonium má být přepraveno odděleně.

Náklad je teprve třetí takový v historii námořní dopravy a vůbec první v Panamském průplavu. V polovině března by měla loď Pacific Swan dosáhnout místa určení - japonského jaderného závodu v prefektuře Aomori na severu ostrova Honšú.

Panamský průplav
Bezpečnostní rizika činí z jaderných nákladů výhodný terč sabotáže a místa jako Panamský průplav k tomu nabízejí vhodnou příležitost. Jak chabě je tento nebezpečný transport zajištěn dokázali aktivisté Greenpeace 7. února, když v Panamském průplavu bez problémů uvázali na loď protestní transparent.

Náklad
Náklad lodi Pacific Swan obsahuje 30 000 000 curie radioaktivity.
Odpad je tak nebezpečný, že pokud by člověk stál v blízkosti jednoho metru od neodstíněného skleněného bloku, obdržel by smrtelnou dávku záření dříve než za minutu. Jaderný náklad obsahuje přibližně stejné množství nebezpečného izotopu cesia, jaké se uvolnilo během katastrofy v Černobylu.

Zpět - OBSAH