Cesta kolem světa za nulovým znečištěním

Každý den na světě vznikne přibližně milion tun nebezpečného toxického odpadu a jen v USA dojde až k pěti průmyslovým haváriím denně.

POPs - PERZISTENTNÍ ORGANNICKÉ POLUTANY
Vysoce stálé chemické sloučeniny odolné vůči chemickému, termickému, fotochemickému nebo biochemickému rozkladu. Používají se jako pesticidy nebo v průmyslu pro různé účely. Vznikají též neúmyslně jako vedlejší produkty spalování a průmyslových procesů. Jsou problematické, protože:

* přetrvávají dlouho v životním prostředí;
* cestují na vzdálenosti až tisíců kilometrů;
* ukládají se ve tkáních živých organizmů;
* mají celou řadu nepříznivých toxických účinků.

12 POPs NAVRŽENÝCH K ELIMINACI

* Pesticidy: aldrin, chlordan, DDT, dieldrin, endrin, heptachlor, mirex, toxaphen
*
Průmyslové chemikále: hexachlorbenzen (také pesticid), PCB (polychlorované bifenyly)
*
Vedlejší produkty: dioxiny, furany.

Chemický závod Rhone-Poulenc v brazilském Cubatao musel být v roce 1993 uzavřen díky častým únikům vysoce toxického hexachlorbenzenu (HCB) a hexachlorbutadienu (HCBD). Zdejší ,Asociace dělníků postižených chlororganickými látkami' má na seznamu obětí již 19 svých kolegů, o nichž se předpokládá, že zemřeli na otravu jedovatými látkami. Právě v okolí Cubatao se často vyskytuje tzv. chlorakné - hrůzné kožní onemocnění způsobené kontaktem s chlororganickými látkami. Proto se toto místo 12. ledna stalo jednou z prvních zastávek tzv. POPs Tour - globální expedice Greenpeace, jež hodlá navštívit nejznečištěnější místa naší planety.

Zastavit znečišťování!
"Cílem naší cesty je ukázat ta nejkřiklavější ohniska kontaminace veřejnosti," říká Marcelo Furtado, jeden z členů expedice. Greenpeace se však tentokrát nehodlá omezit na zkoumání jedů bez-trestně vypouštěných z průmyslových podniků do řek a oceánů. ,Pokusíme se tohle znečišťování prostě zastavit!" vysvětluje Furtado. ,Chceme, aby podniky uznaly svou vinu a slíbily ,nulové znečištění'" Že to Greenpeace myslí opravdu vážně, dokázali aktivisté o dva dny později, když zabetonovali potrubí dovedně skryté v mangrových porostech, kterým chemička Dow tajně vypouštěla svůj jedovatý odpad do řeky Rio da Pouca Saude.

Aktivisté Greenpeace zabetonovali výpustní potrubí chemičky Dow v Brazílii a "vrátili" firmě barely plné toxické odpadní vody.


Chemikálie, jež neumíme pojmenovat
Denně se na světě vyprodukuje přibližně milión tun nebezpečného toxického odpadu a jen ve Spojených státech dojde každý den až k pěti průmyslovým haváriím, při nichž jedovaté látky unikají do životního prostředí. Toxické znečištění se stalo prokletím průmyslových oblastí na celém světě. ,Nejproblematičtější jsou právě lidmi syntetizované chemikálie. Protože nikdy v minulosti na naší planetě neexistovaly, nevyvinul se tu žádný organismus, který by je dokázal rozložit," upozorňují Donella a Denis Meadowsovi v knize Překročení mezí. Komerčně se nyní využívá asi 65 000 chemikálií, přičemž toxikologické údaje jsou dostupné pro méně než jedno procento z nich.
Účinky velké většiny chemikálií přitom nikdy nebyly testovány. Dokonce ani nevíme, čím mnohé z nich jsou. O jejich existenci se často dozvídáme jen z údajů hmotových spektrografů, ale neznáme jejich strukturu a nemají ani jména.

Nejhorší jsou POPs
Zvláště nebezpečná je skupina chemikálií známá pod názvem perzistentní organické polutanty - POPs. Tyto vysoce stálé chemické látky cestují často na obrovské vzdálenosti. Výsledkem je, že POPs dnes najdeme doslova všude. Na celé planetě už není místo, kde by se tyto látky nevyskytovaly.POPs se nacházejí dokonce i v tělech tučňáků v Antarktidě. Perzistentní jedy vypouštěné z pardubické Synthesie do Labe se za nějaký čas ocitají v Severním moři. České louky mohou být zase kontaminovány dioxiny vypouštěnými z komínů továren ve vzdálených zemích. POPs se navíc kumulují v tukových tkáních lidí a zvířat, které jsou na vrcholu potravinového řetězce.
Vliv POPs na přírodu a lidi byl již dostatečně prokázán. Patří sem například defekty při narození, rakovina a dysfunkce imunitního a reprodukčního systému. Obzvláště zranitelný je plod a malé děti. U mořských zvířat - tuleňů, velryb či delfínů - dochází po styku s těmito látkami k dramatickým poklesům populace.

Expedice míří do Česka
Je pravda, že je třeba provést ještě mnoho výzkumů, abychom dokonale poznali přesné mechanismy účinků těchto látek na lidské zdraví a životní prostředí. Ale poznané nebezpečí je již dost velké na to, aby bylo důvodem k rychlé a efektivní akci. V sázce je příliš mnoho, než abychom si mohli dovolit otálet. Proto se Greenpeace vydalo na globální expedici s cílem upozornit na problém veřejnost.
Expediční loď Greenpeace s mezinárodní posádkou na palubě navštívila již dvě jihoamerické země - Argentinu a Brazílii. Následovat bude Středomoří, Evropa a Asie. Expedice projede i Českou republikou. Protože však nemáme moře, nahradíme u nás loď známým ,duhovým" autobusem Greenpeace. Také my se soustředíme na největší znečišťovatele. Chceme dát průmyslu jasnou zprávu: perzistentní chemikálie musí postupně zmizet. Chemičky musí přijmout drastická opatření a již dnes začít investovat do čistých technologií.

Zdenka Bubeníková


Chemička Atanor v Argentině znečišťuje řeku Del Rey.

Mezinárodní jednání o POPs

* Prvním úspěchem byla dohoda ministrů životního prostředí na konferenci OSPAR (Oslo-Paříž) v červenci 1998 v Portugalsku. Podle ní by koncentrace nebezpečných perzistentních látek v mořských vodách měly klesnout k hodnotám blízkým nule k roku 2020.
* Program OSN pro životní prostředí (UNEP) zahrnul do svého plánu jednání o odstranění 12 nejvíce škodlivých POPs. V lednu se k tomuto problému sešlo 100 národů na konferenci v Nairobi.
* Evropští ministři životního prostředí schválili v červnu 98 v dánském Aarhusu protokoly o snižování vzdušných emisí tří těžkých kovů (olovo, kadmium a rtuť) a eliminaci deseti POPs. Závazky začnou platit postupně v průběhu příštího desetiletí.


O stránku vpřed.
Návrat k obsahu.
Na další stránku
Přehled všech čísel magazínu.
Zpět na hlavní stránku.

created by New Art Entertainment s.r.o.