Brouzdáme po Internetu

Budete-li na internetu hledat něco o fotovoltaice, nedoporučuji tentokrát běžné internetové vyhledavače, jako jsou například Alta Vista nebo Yahoo. Důvodem je, že o solární energii je toho na internetu prostě už příliš mnoho. Zadáme-li totiž hledat klíčová slova jako solar energy, PV nebo solar power plant, najde nám vyhledavač stovky tisíc až miliony odkazů. Mnohem lepší je začít rovnou na renomovaných stránkách nějaké solární organizace, jako je například International SolarServer na adrese www.solarinfo.com. Odtud už můžeme snadno podnikat své surfařské výpravy po "solárních" koutech virtuálního světa. Najdeme tu desítky linků na zajímavé adresy.


Jednou z nich je i www.demon.co.uk/tfc/ sunworld.html, kde nalezneme odborný magazín Sun World zaměřený výlučně na solární energii, který vydává International Solar Energy Society
Nebudou-li nám odkazy SolarServeru stačit, můžeme se podívat na stránky solárního nadšence, který si říká Solar Mike. Na jeho adrese http://solarmike.interspeed.net/home.html najdeme dalších více než 300 odkazů na výrobce fotovoltaiky, univerzity a výzkumná pracoviště zabývající se solární energií i na další podobné "solární" blázny, jako je on sám.


Po chvíli možná s překvapením zjistíme, že po světě žije už mnoho lidí, kteří se rozhodli odpojit se od veřejné elektrické sítě a zásobovat se elektřinou sami. Jedním z nich je i "Mr. Solar", vlastním jménem Charlie Collins, který se svou ženou Fran žije v jihozápadním Utahu v domě, který si sami postavili, a který je už od roku 1974 zásobován pouze elektřinou ze slunce. Jeho stránky se spoustou zajímavých rad najdeme na adrese<www.mrsolar.com.


První, co člověka napadne, prohlíži-li si takové solární domy, je otázka, kolik by to tak asi stálo u nás. Inu, je to zatím stále ještě pěkně drahé. Ceník najdeme například na stránkách Solar Energy international na adrese www.solarenergy.org/equip.html.

Fotovoltaický systém o výkonu 2 kilowatty, který je vhodný pro malý rodinný domek, přijde zhruba na 20 000 amerických dolarů. Uklidnit nás může pomyšlení. že jsme stále teprve v začátcích. Experti prorokují, že cena fotovoltaických systémů půjde rychle dolů s jejich masovým rozšířením.

Budeme-li chtít informace o fotovoltaice pouze v češtině, případně v nějakém lehce srozumitelném jazyce (například ve slovenštině), budeme mít práci ulehčenu. Na českých a slovenských serverech není solárních stránek příliš mnoho. Jedním z nejlepších zdrojů informací je slovenská kniha Fotovoltaika - elektrina zo Slnka, kterou najdeme na adrese www.fns.uniba.sk/ zpúfond/foto/index.htm. Sérii zajímavých článků o využití sluneční energie najdeme též na serveru Econnect pod adresou www.ecn.cz/env/energ/zpravy/index.htm. Články připravil Program energetických úspor.
Praktické zkušenosti s českými slunečními panely použitými k výrobě elektřiny na chalupě vzdálené od veřejné elektrické sítě popisuje zajímavý článek v časopise Ekolist na adrese www.ecn.cz/ekolist/z980101.htm. O projektu solarizace buddhistických kláštěrů v Nepálu se zase můžeme dočíst na stránkách Virtuální nadace, na adrese: www.virtualninadace.cz/ about/success.html.

Website Greenpeace International je zatím stále v přestavbě, takže budeme mít trochu problém zde solární stránky Greenpeace vůbec najít.
Nejrychlejší bude, když do okénka Search na adrese www.greenpeace.org vepíšeme slovo solar a dáme hledat. Vlastní solární stránky má také Greenpeace UK na adrese www.greenpeace.org/uk/solar. No a doufáme, že než se Vám tohle číslo Magazínu dostane do rukou, zprovozníme též české solární stránky na našem websitu www.greenpeace.cz.

rychlé spojení v cyberprostoru přeje vvasku@diala.greenpeace.org.


O stránku vpřed.
Návrat k obsahu.
Na další stránku
Přehled všech čísel magazínu.
Zpět na hlavní stránku.

created by New Art Entertainment s.r.o.