Dobré zprávy

Kanadská těžařská firma MacMillan Bloadel vloni oznámila, že se vzdá holosečí a ničivých praktik při těžbě dřeva v pralesích Britské Kolumbie. Díky rozsáhlé mezinárodní kampani Greenpeace nyní spotřebitelé na celém světě žádají záruky, aby poslední zbytky deštných pralesů na naší planetě zůstaly zachovány. V poslední době se ke kampani připojily i firmy Kinko's ( největtší spotřebitel papíru na světě), Levi Strauss a Mother Jones Magazine, jež ročně spotřebují dřevo, papír a celulózu za více než miliardu amerických dolarů.

Milí čtenáři,

Stále více lidí ze všech koutů planety se v poslední době stává cyberaktivisty Greenpeace. Jde o zvláštní způsob, jak se prostřednictvím možností, které nám poskytuje internet, zapojit do mezinárodních kampaní Greenpeace a stát se přímým nebo alespoň virtuálním účastníkem akcí, které organizace pořádá.
První rozsáhlejší "cyberakcí" byla kampaň na záchranu Great Bear Rainforest - jednoho z posledních zbytků deštného pralesa mírného pásma na západním pobřeží Kanady. Sérii akcí Greenpeace proti kácení tisíciletých pralesních velikánů sledovaly od 17. září do 2. října 1998 na internetu již stovky tisíc cyberaktivistů. Všichni, kdo se v tomto čase připojili na speciálně k tomuto účelu zřízené webové stránky, získali nejnovější obrazovézpravodajství o plavbě Greenpeace do oblasti Velkého medvědího pralesa.Fotografie, video i zvukové záznamy byly do internetové sítě posílány prostřednictvím satelitu přímo z paluby 17metrové jachty. Zájemci mohli sledovat dokonce přímé satelitní záběry, jak v dané oblasti postupuje kácení. Aktivní účast cyberaktivistů spočívala v tom, že posílali faxy a e-maily premiérovi Britské Kolumbie Glenu Clarkovi a vyzývali ho, aby kácení zastavil. Cyberaktivisté z USA, Kanady, Austrálie, Velké Británie, Německa a několika dalších zemí navíc rozběhli velkou nátlakovou akci, během níž posílali dopisy, faxy a e-maily též těžařským společ- nostem a firmám, které od nich odebírají dřevo. Ujišťovali je, že od nich nebudou kupovat žádné výrobky, pokud s touto destruktivní praxí neskoncují.
Také my v české pobočce Greenpeace bychom rádi nabídli našim příznivcům možnost stát se cyberaktivistou.Potřebu Vaší pomoci jsme silně pocítili nedávno, když jsme žádali premiéra Nového Jižního Walesu, aby nepřipustil používání freonů (které ničí ozonovou vrstvu) v klimatizačních zařízeních na letních olympijských hrách roku 2000 v australském Sydney.Greenpeace se již od roku 1990 podílí na přípravě ekologických pravidel a standardů pro olympijské hry. Celá řada ekologických zlepšení pro příští OH je již dokončena. Některé slibně rozjeté projekty jsou však nyní ohroženy. Ale o tom se dočtete v příštím čísle.
Jak se tedy stát cyberaktivistou? Pokud máte zájem účastnit se českých i mezinárodních akcí Greenpeace jako cyberaktivista, pošlete nám co nejdříve e-mail na adresu: greenpeace@ecn.cz. Do subjektu napište slovo "cyberaktivista" a do těla zprávy e-mailovou adresu, na kterou chcete dostávat zprávy a návrhy dopisů k odeslání.
Těšíme se na spolupráci. Brzké jaro za Greenpeace přeje

Václav Vašků


Návrat k obsahu.
Na další stránku
Přehled všech čísel magazínu.
Zpět na hlavní stránku.

created by New Art Entertainment s.r.o.