Zabíjení velryb pro "vědecké" účely
musí přestat !


Japonsko loví každý rok stovky velryb z údajně "vědeckých" důvodů. Jediným skutečným důvodem je však opatřit velrybí maso pro japonské restaurace.


Úkolem lodi Kyo Maru No 1, je vyhledávat a střílet velryby. Poté se ulovená velryba vytáhne na palubu zpracovací lodi Nisshin Maru, kde se tělo kytovce rozřeže na kusy.

Zatím co Jan Madsen z Aostrálie odvádí pozornost velrybářů na kotvě harpunové lodi Kyo Maru No 1, potápěči Greenpeace omotávají pod vodou lodní šroub řetězem.

Zabíjení velryb pro "vědecké" účely musí přestat! Začátkem listopadu minulého roku vyplula z Japonska flotila pěti velrybářských lodí na další vražednou výpravu k Antarktidě. Pýchou flotily je Yushin Maru - první nově postavená velrybářská loď za posledních 26 let, kterou japonský tisk označil jako "symbol znovuobnovení lovu velryb".

Dne 21. listopadu postihla velrybáře nehoda. Na zpracovací lodi Nisshin Maru vypukl požár. Nikdo na palubě nebyl zraněn, avšak loď hořela téměř pět dní a musela být odtažena k opravě do přístavu Noumea v Nové Kaledonii. Greenpeace vyzvalo Japonsko, aby upustilo od dalšího vraždění kytovců a aktivisté se pokusili zabránit flotile v odplutí. Bohužel marně. Nyní se velrybáři nalézají v jižních mořích, v rozsáhlé oblasti kolem Antarktidy, která byla Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) uznána jako "Whale Sanctuary", nebo-li chráněná oblast pro velryby a kde je jakýkoliv komerční lov velryb zakázán.

Dne 7. prosince 1998 se aktivisté Greenpeace pokusili zabránit velrybářské flotile v odplutí z přístavu Noumea v Nové Kaledonii. Carmen Gravatt z Nového Zélandu zůstala mnoho hodin připoutaná k lodi Nisshin Maru.

Japonsko sice tvrdí, že loví velryby pro "vědecký výzkum", avšak Greenpeace to pokládá za výsměch opravdové vědě. Cílem japonského "vědeckého" programu totiž není opatřovat vědecké informace o velrybách, nýbrž obstarávat velrybí maso pro japonský trh. Veškerý úlovek z japonské "vědecké" výpravy je totiž prodán v rybích tržnicích, odkud putuje do luxusních restaurací. Každoročně je takto uloveno přibližně 440 velryb, což znamená asi 2000 tun velrybího masa, které se prodá přibližně za 80 miliónů dolarů.

O stránku vpřed.
Návrat k obsahu.
Na další stránku
Přehled všech čísel magazínu.
Zpět na hlavní stránku.

created by New Art Entertainment s.r.o