Přichází století Slunce a obnovitelných zdrojů

Životadárné Slunce zásobuje naší planetu přebytkem té nejčistší formy energie, jakou známe. Každým okamžikem dopadá na Zemi 10 000krát více energie, než kolik jí lidstvo potřebuje. Slunce nepatří nikomu a zároveň zdarma svítí všem. Jeho záření je všude a navěky decentralizované. Výrobcem elektřiny ze Slunce by se už brzy mohl stát doslova každý z nás. Zdá se ale, že právě to je důvod, proč se "kompetentní místa" sluneční energii stále vysmívají.

 

Dvě miliardy lidí na celém světě dnes nemají přístup k veřejné elektrické síti. Solární články by pro ně mohly být reálnou šancí.

Množství energie, které příroda ukládala do zemské kůry milion let, spálí nyní lidstvo za jediný rok. Podle statistik OSN činí dnes celosvětová spotřeba energie přibližně 10 bilionů wattů (10 terawattů). To je přibližně 2 kilowatty stálého výkonu na každého obyvatele naší planety. Fosilní paliva jako ropa a zemní plyn však dojdou za méně než sto let (uhlí vydrží o něco déle). Výpočty navíc ukazují, že už nesmíme spálit ani čtvrtinu z toho, co ještě zbývá, jinak se nevyhneme dramatickým klimatickým změnám. Jediným perspektivním zdrojem energie do budoucna se proto ukazuje Slunce.

Geniálně prosté aneb prostě geniální
Čas od času zůstanu stát nad něčím, co mě zaskočí svou jednoduchou dokonalostí a co se mi pak na dlouho obtiskne do paměti. Naposled to bylo na klimatickém mítinku Greenpeace v Amsterdamu na jaře 1998, kdy nám holandský kolega Diderik Samson předváděl, jak pracuje nejnovější generace "slunečních elektráren". Vytáhl tehdy zpoza stolu malý fotovoltaický panel s černou krabičkou připevněnou na zadní straně, z níž vedla šňůra zakončená běžnou síťovou vidlicí. Pak postavil panel na okno, nastavil jej směrem ke Slunci, zastrčil šňůru do zásuvky a bylo to. Touto jednoduchou operací se Greenpeace stalo dodavatelem elektřiny do veřejné elektrické sítě. Když jsem se pak dočetl, že jen v loňském roce se takových solárních panelů vyrobilo už více než milion, začal jsem tušit, že právě tohle je technologie, která již brzy změní tvář naší civilizace.

Z kosmu až do našich domácností
Solární fotovoltaické články byly vyvinuty v 50. letech původně pro americký kosmický program. Na laika dnes působí dojmem jakési novodobé alchymie - bez paliva a bez jakýchkoliv pohyblivých součástí vyrábějí přímo elektřinu. Ta vzniká přeměnou slunečních paprsků uvnitř tenké vrstvy křemíku nebo jiných prvků. Za čtyři desetiletí svého vývoje stačila solární fotovoltaická technologie dospět a nalezla své místo v celé řadě uplatnění. Po kosmických lodích přišly na řadu majáky a telekomunikační zařízení, karavany, jachty, parkovací automaty a chaty. Solární články se zpočátku používaly hlavně v místech vzdálených od elektrické sítě. Panely totiž mohou nabíjet akumulátory, jimiž se napájej zářivky, televizory, chladničky a drobné spotřebiče. Příkladem může být chata horské služby na hřebenu Orlických hor, kde se solární elektřina pro osvětlení a rádio ukázala levnější, než vybudování elektrické přípojky z nejbližší vesnice. Dvě miliardy lidí na celém světě dnes nemají přístup k veřejné elektrické síti. Solární články pro ně představují reálnou šanci, jak si opatřit elektřinu alespoň ke svícení a pro pohon telekomunikačních zařízení. Některé buddhistické kláštery vysoko v Himalájích dnes už například uvažují o připojení na internet právě s pomocí fotovoltaických článků.

Dokud vlády a velké nadnárodní společnosti nenajdou způsob, jak mezi Slunce
a nás strčit své hodiny, budou stále tvrdit, že využití sluneční energie patří budoucnosti.

Na rozdíl od solárních kolektorů, ve kterých
Slunce ohřívá vodu nebo vzduch, vyrábějí
fotovoltaické články přímo elektrickou
energii
.

Tomáš Nenička, koordinátor klimatické
kampaně Greenpeace.

Solární boom
Fotovoltaický průmysl zažívá v posledním desetiletí opravdový boom. Každý rok se vyrobí a prodá v průměru vždy o 16 % solárních článků více než v roce předchozím. Vloni poskočil světový trh dokonce o více než dvacet procent. Solárních článků se prodalo tolik, že by to poskládalo výkon 150 MW. To by stačilo zásobovat elektřinou zhruba 100 000 domácností. To je výkon, který by dokázal rozsvítit 10 milionů kompaktních žárovek. Dobrou zprávou pro životní prostředí je fakt, že
na tomto rozmachu se významně podílí už i solární systémy podobné tomu, jež mě okouzlil v Amsterdamu, dodávající elektřinu do veřejné sítě. Ty totiž mohou postupně nahrazovat tepelné elektrárny a snižovat tak emise oxidu uhličitého způsobujícího globální oteplování a klimatické změny. Fotovoltaika se začíná prosazovat i ve větších měřítkách. Vznikají už první velké fotovoltaické elektrárny. Největší z nich o výkonu 3,3 MW "běží" v Itálii. Mluví se však již o první 100 megawattové elektrárně, která by mohla být postavena v Indii. Podle odborníků mají ale budoucnost zejména menší zdroje umístěné na střechách nebo fasádách domů. Solární systém o ploše 20 metrů čtverečních umístěný na střeše rodinného domku je dnes schopen dodávat až 2 kW elektrického výkonu. V našich zeměpisných šířkách to znamená přibližně 2000 kWh ročně. Takové množství proudu stačí pokrýt zhruba polovinu běžné rodinné spotřeby. Na střechách domů fotovoltaické panely nikomu nevadí. Ve většině případů naopak vytvářejí velmi estetický dojem.

Fotovoltaika a mobilní telefony
Všechno má ale svá úskalí a v případě solárních článků, jinak ekologicky čistého zdroje elektřiny, je to prozatím jejich poměrně vysoká cena. Solární elektřina je stále dva až desetkrát dražší než elektřina, kterou kupují odběratelé z veřejné sítě. Vše ale nasvědčuje tomu, že to tak už dlouho nezůstane. Elektřina ze sítě ve skutečnosti stojí mnohem víc, než kolik se za ni účtuje odběrateli. Většina vlád totiž výrobu elektřiny z fosilních paliv a jádra masivně dotuje. Jen státy Evropské unie vydávají na takové dotace přibližně 15 miliard dolarů ročně. V ceně elektřiny navíc stále není zahrnuto poškozování životního prostředí. Pro solární energii hovoří i to, že cena fotovoltaických článků neustále klesá (od roku 1980 již o 80 %). Očekává se, že hromadnou výrobou a prodejem fotovoltaických článků se jejich cena dále výrazně sníží. Fotovoltaika je vlastně technologie podobného druhu, jako například kalkulačky či mobilní telefony. A právě u těchto předmětů klesla jejich původně vysoká cena na zlomeček původní hodnoty během několika málo let.


Je pravděpodobné, že ve 3. tisíciletí bude lidstvo využívat už jen jeden jediný jaderný reaktor - Slunce.

Milion solárních střech
Jedním z katalyzátorů rozvoje solární energie by se mohly stát velké mezinárodní společnosti. Ty totiž mohou investovat do výstavby továren na výrobu fotovoltaických článků. Ropné koncerny Shell a BP už vložily do "Slunce" první zlomečky svých ropných superzisků. Společnost BP vloni například zakoupila firmu Solarex, která ročně vyrobí fotovoltaické články o celkovém výkonu 30 MW. Solarex má dnes 20 % podíl na světovém trhu a je vůbec největším výrobcem těchto zařízení na světě. Dlouho to však nemusí platit. Japonská Kyocera by měla v roce 2001 zvýšit svoji výrobní kapacitu na dvojnásobek tohoto množství. Plány dalších firem jsou ještě ambicióznější. Druhým hráčem, bez kterého se "solární hra" zatím neobejde, jsou vlády. Vzpomeňme jen, jak počáteční podpora písíčkám ze strany zejména americké administrativy napomohla tomu, že výkonné osobní počítače jsou dnes přístupné široké veřejnosti. Bylo by iluzí domnívat se, že solární energie se prosadí sama jen díky "neviditelným silám trhu". Aby se stala konkurenceschopnou, potřebuje dnes fotovoltaika takovou podporu států a vlád, jaké se ve své době dostalo rozvoji uhelné nebo jaderné energetiky. Problém je v tom, že Sluníčko nemá žádnou "solární" lobby ani v Bruselu ani v Bílém domě. Zdá se, že dokud vlády a velké nadnárodní společnosti nenajdou způsob, jak mezi Slunce a nás strčit své hodiny, budou stále tvrdit, že využití sluneční energie patří budoucnosti. V posledních letech se ale situace přece jen začíná měnit. Některé vlády se již vyslovily pro konkrétní podporu fotovoltaických systémů. Japonsko nyní financuje program, podle nějž by do roku 2000 mělo být na japonských ostrovech v provozu 70 000 solárních střech dodávajících elektřinu do veřejné sítě. Ve Spojených státech je úspěšně rozběhnutý ještě ambicióznější program "Milion solárních střech". O podobném programu se nyní mluví i v Evropské unii. Pro evropské politiky není bez zajímavosti, že milion solárních střech by znamenal nejméně 58 tisíc nových pracovních míst.

Solární energie a globální oteplování
Přes současný raketový start mají solární články budoucnost teprve před sebou. Jestliže se jejich výroba bude každoročně zvyšovat o 25 %, může v roce 2020 kapacita "solárních elektráren" dosáhnout výkonu 106 000 MW a vyrábět více elektřiny než 50 Temelínů dohromady. To je sice pořád málo na to, aby to mohlo zastavit globální oteplování, ale fotovoltaická energie není jediný obnovitelný zdroj, který máme. Energie větru, vody i biomasy - to vše má svůj původ v slunečním záření. Už v příštím století lidstvo přejde na tyto obnovitelné zdroje energie. Je téměř jisté, že na éru spalování uhlí a ropy se bude jednou vzpomínat jako na krátkou a stupidní epizodu lidských dějin. Téměř věčný a nevyčerpatelný zdroj čisté energie máme nyní takřka na dosah ruky. Vždyť Slunce bude na naší obloze zářit ještě nejméně 7 miliard let.

Budoucnost mají především menší zdroje umístěné na střechách a fasádách rodinných domů.
Tento dům Susan Roafové je schopen získávat ze sluníčka až 4 kilowatty špičkového výkonu.

Už v roce 2020 dosáhne kapacita "solárních elektráren" výkonu 106 000 MW a bude vyrábět více elektřiny než 50 Temelínů dohromady.

Solární panely se dnes používají všude tam, kde není přístup k veřejné elektrické síti.

Maličká solární elektrárnička v sídle Greenpeace v Hamburku má výkon 8,5 kW a ročně dodá průměrně 5 350 kilowatthodin elektrické energie.

CO DĚLÁ GREENPEACE
Studiemi i veřejnými akcemi se snaží po celém světě poukazovat na to, že vlády a nadnárodní společnosti - jakkoliv mluví o nebezpečí globálního oteplování - stále investují mnohonásobně více prostředků do rozvoje těžby ropy a výroby elektřiny z fosilních paliv a uranu než do solární a větrné energie či úspor. Greenpeace usiluje, aby se tento poměr změnil.


SOLAR TOUR '99
Na podporu solární energie pořádá Greenpeace v České republice Solar Tour '99.
Celkem dva týdny od 15. do do 30. června budeme jezdit po celé zemi s výstavou o solární energii, jejíž součástí je i fotovoltaická elektrárna, která je schopna dodávat elektřinu přímo do veřejné elektrické sítě.
Jednotlivé zastávky budou v Plzni, Českých Budějovicích, Praze, Olomouci, Brně a Opavě.
Technici Greenpeace se pokusí zásobit "sluneční elektřinou" i hudební aparatury na happeningu alternativní kultury Slunovrat Free Žižkov, který se uskuteční na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze v neděli a v pondělí 20. a 21. června vždy od 14,00 do 22,00 hodin. Aktuální informace o Solar Tour '99 budou k dispozici na internetové adrese www.greenpeace.cz.

CO MŮŽETE UDĚLAT VY?
Podpořte požadavek Greenpeace, aby dotace do fosilních paliv byly přesměrovány do solární energie a obnovitelných zdrojů. Podepište solární petici Greenpeace.

O stránku vpřed.
Návrat k obsahu.
Na další stránku
Přehled všech čísel magazínu.
Zpět na hlavní stránku.

created by New Art Entertainment s.r.o.