Dobré zprávy

V květnu vyšlo najevo, že geneticky modifikované plodiny rostoucí volně na poli zabíjejí neškodného motýla monarchu stěhovavého. To je samozřejmě špatná zpráva. Dobrá zpráva je, že tento důkaz zvedl u veřejnosti vlnu odporu proti manipulacím s našimi potravinami.

Milí čtenáři
v červnu oznámil bývalý člen Beatles Paul McCartney, že potraviny, které vyrábí Linda McCartney Food, nebudou od nynějška obsahovat žádné geneticky manipulované suroviny. Organizace Greenpeace pomohla Paulovi najít takové zdroje, které jsou stoprocentně "GE free". Kdo byl někdy v Anglii, ví, že firma Linda Mc Cartney Food tu platí za neojoblíbenější značku potravin pro vegetariány. A kdo Lindino jídlo někdy ochutnal, potvrdí vám, že rozhodně nechutná "celozrnně". Je to prostě skvělá bašta spojující v sobě vegetariánství s nejlepší anglickou tradicí venkovského jídla. Paul McCartney převzal podnik po smrti své manželky Lindy minulý rok.

Co Paulovo gesto znamená? Je to rozmar milionáře, který chce být za každou cenu alternativní, nebo jde o nástup nového trendu? Geneticky manipulované potraviny to v každém případě u spotřebitelů v Anglii už definitivně prohrály. Dokonce i největší britský řetězec supermarketů Tesco už se zavázal, že všechny potraviny s jeho vlastní značkou budou napříště prosté jakýchkoliv manipulovaných surovin.

A jak je to u nás? Prodávají se zde manipulované potraviny nebo ne? Co o nich ví průměrný spotřebitel? Máme vůbec šanci takové potraviny rozeznat od ostatních? První seriózní odpověď na tyto otázky přinesl až deník MF DNES ve své příloze otištěné 21. srpna. Ukázalo se, že geneticky manipulované potraviny již proklouzly na pulty našich odchodů, aniž by si toho kdokoliv všiml. Test, který nechala redakce provést, prokázal, že z jedenadvaceti analyzovaných potravinových výrobků bylo možno jen o pěti s jistotou říct, že neobsahují žádné geneticky modifikované organismy. Má spotřebitel alespoň možnost si v obchodě vybrat? Odpověď zní NE! Alespoň ne u nás. V České republice (na rozdíl od Evropské unie) totiž žádná povinnost manipulované potraviny označovat zatím neexistuje. Test MF DNES ukázal, že o přítomnosti GM organismů v potravinách nic nevědí nejen úřady, ale dokonce ani samotní výrobci, kteří kontaminované potraviny vyrábějí.

Čím vším je dnes už kontaminováno naše životní prostředí? Frank Zappa tvrdil, že nejvíce blbostí. Ta prý je v našem světě natolik všudypřítomná, jako vodík. Zdá se, že stejně všudypřítomné jsou i jedovaté chemikálie, kterým se poněkud nečesky říká POPs. Jejich hlavním představitelem je nechvalně známý dioxin. Jako blbost otravuje naši duši, POPs zase otravují naše tělo. Zajímavé je, že kromě rakoviny, poškození jater, neplodnosti, zmenšování pánských přirození a dalších kuriózních vlivů na lidské zdraví, mohou tyto jedy způsobit i apatii a celkovou zblblost. Neexistuje jednoduchý recept, jak se těmto plíživým zabijákům vyhnout. Vysoké dávky POPs byly nalezeny dokonce už i v těle ledních medvědů ve vzdálené Arktidě. Jak se prokletých kontaminantů zbavit? Jedině tak, že skoncujeme s jejich užíváním a pokusíme se odstranit všechny jejich zdroje. A právě tomu je věnována podzimní kampaň Greenpeace, jež začala blokádou gigantické spalovny v Praze-Malešicích - jednoho z největších zdrojů dioxinů u nás. Ale o tom až v příštím čísle.

Zářivý podzim za Greenpeace přeje
Václav Vašků

Návrat k obsahu.
Na další stránku
Přehled všech čísel magazínu.
Zpět na hlavní stránku.

created by New Art Entertainment s.r.o.