30/2000

Greenpeace: Budou mít spotřebitelé právo vědět, zda konzumují geneticky manipulované potraviny?

Poslanci zemědělského výboru tvrdí NE!

Praha, 28. června 2000 - Greenpeace označuje za skandální rozhodnutí Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, který navrhl neoznačovat geneticky manipulované (GM) potraviny. Organizace Greenpeace dnes upozornila, že v Evropské unii platí povinnost označovat geneticky pozměněné potraviny již od roku 1997. Proto vládní novela zákona o potravinách, kterou nyní projednává parlament, s částečným označováním počítala. Zemědělský výbor však navrhl příslušnou pasáž vyškrtnout. Podle posledních výzkumů veřejného mínění si povinné označování GM potravin přeje už 90 % české populace (1). O označování GM potravin budou poslanci jednat už zítra, konečné rozhodnutí má padnout v nejbližších dnech.

"Je nepřijatelné, aby spotřebitelé neměli právo vědět, co vlastně jedí," prohlásil Dr. Čestmír Hrdinka z Greenpeace. "Zemědělský výbor se se svým rozhodnutím postavil zcela proti zájmům českých spotřebitelů a izoluje nás tak od Evropské unie."

V Evropské unii platí povinnost označovat geneticky manipulované potraviny již od roku 1997. Ke zpřísnění došlo letos v dubnu nařízením EU 50/2000, které zavedlo povinnost označovat rovněž všechny potraviny obsahující přídatné a aromatické látky vzniklé pomocí genetického inženýrství. Povinnost označovat GM potraviny zavedlo dokonce už i Rusko.

"Rozhodnutí zemědělského výboru je skandální. Spotřebitelé by si to neměli nechat líbit," zdůraznil Hrdinka a dodal, že takovýto krok by mohl vážně poškodit i české výrobce potravin, kteří své potraviny vyvážejí do zemí EU.

Václav Vašků
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Další informace:
Čestmír Hrdinka,
mobil: 0603/443 140

Václav Vašků
mobil: 0603/414 739
tel.: 02/24 31 96 67
e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org

(1) Tisková zpráva Greenpeace z 9. března http://www.greenpeace.cz/release/00/000309.htm

Tisk. zprávy