64/2000

McDonald´s slibuje, že nebude v ČR nabízet geneticky manipulované potraviny

Praha, 8. prosince 2000 - Řetězec restaurací rychlého občerstvení McDonald´s se v dopise adresovaném Greenpeace zavázal, že v budoucnu nebude v České republice nabízet žádné geneticky manipulované potraviny. McDonald´s hodlá v příštím roce zahájit projekt, který má zajistit, aby kuřata určená pro jeho restaurace nebyla krmena geneticky modifikovaným krmivem. Ekologická organizace Greenpeace dnes toto rozhodnutí přívítala.

"Dokonce i McDonald´s si už dnes uvědomil, že spotřebitelé v České republice si nepřejí jíst geneticky manipulované potraviny," prohlásila Zuzana Piknová, vedoucí genetické kampaně Greenpeace a dodala, že Greenpeace bude monitorovat, jak rychle restaurace McDonald´s přejdou k potravinám, které nebudou obsahovat žádné geneticky manipulované příměsi.

Ve svém vyjádření firma Mc Donald´s uvedla, že pro jejich dodavatele masa již platí zákaz vědomého používání surovin pocházejících z geneticky manipulovaných organismů. "V těchto intencích pracujeme s naším tuzemským dodavatelem kuřat na projektu, který v jeho důsledku bude pro nás znamenat 100 % jistotu, že krmiva pro kuřata neobsahují složky pocházející z GMO kultur," prohlásil generální ředitel McDonald´s Martin Dlouhý s tím, že tento projekt by měl být úspěšně odstartován v průběhu roku 2001.

Podobný slib jako v České republice dala společnost McDonald´s minulý měsíc též v Německu, Švédsku, Dánsku a Finsku. Závazek následoval poté, co Greenpeace v Německu zjistilo, že kuřata pro McDonalds jsou krmena geneticky manipulovaným krmivem a potom prodávána jako výrobky Chicken McNuggets a McChicken Burgers.

Geneticky manipulované (GM) potraviny odmítá stále více obyvatel na celém světě. Důvodem není jen ohrožení životního prostředí, ale i možná zdravotní rizika. Průzkumy veřejného mínění konané v ČR jasně prokázaly, že většina české veřejnosti si nepřeje, aby se u nás GM potraviny prodávaly a nekoupila by je, ani kdyby byly levnější, než potraviny přirozené (1).

Greenpeace upozorňuje na skutečnost, že zatímco v Evropské unii již od roku 1998 musí být GM potraviny označovány, u nás je právo "vědět, co jíme" spotřebitelům stále upíráno. Proto Greenpeace vypracovalo Průvodce pro spotřebitele, který obsahuje seznam 180 potravin, s hodnocením pravděpodobnosti, zda obsahují geneticky manipulované příměsi či nikoliv. Tento seznam je nyní k dispozici on-line na internetových stránkách Greenpeace www.greenpeace.cz.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Ing. Zuzana Piknová,
vedoucí genetické kampaně Greenpeace,
tel.: 02/ 2431 9667

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace,
mobil: 0603/414 739

Poznámka:
(1) Viz. tisková zpráva Greenpeace z 9. března a 13. června 2000
http://www.greenpeace.cz/release/00/000309.htm

Tisk. zprávy