Milí čtenáři,
od minulého čísla se nahromadilo tolik dobrých zpráv, že se nám tentokrát ani nevejdou na stránku. Zmiňme proto jen ty nejdůležitější:
* V pondělí 2. listopadu začalo v Norsku rozebírání ropné plošiny Brent Spar, která bude nyní zrecyklována na souši. Mnozí z vás si jistě vzpomenou na skandál v roce 1995, kdy Greenpeace zabránilo společnosti Shell nepozorovaně potopit tuto vyřazenou plošinu se zbytky toxických odpadů do moře. Nyní evropská veřejnost konečně řekla podobným praktikám své jasné NE! Moře napříště nesmí být používáno jako skládka!
* Lapidárně to pro list Financial Times vyjádřila komisařka EU pro životní prostředí Ritt Bjerregaardová: ,Kdyby velké firmy mohly potápět odpad v moři, jak potom vysvětlím panu a paní Novákovým, že mají recyklovat svůj domovní odpad?"
* Komise OSPAR rozhodla o zákazu potápět ropné plošiny a ocelové konstrukce do moře dne 23. července. Radikálně se má nyní omezit též vypouštění toxických látek a tekutého radioaktivního odpadu. Do roku 2020 musí koncentrace radioaktivních látek vypouštěných do moře klesnout prakticky na nulu. Což prakticky znamená konec špinavého půmyslu pro přepracování jaderných odpadů.
* Německo připravuje definitivní plán na ústup od jaderné energie. Další přepracování německého jaderného odpadu v britském Sellafieldu a francouzském La Hague nebude povoleno. Kontrakty s Francií a Velkou Británií ve výši nejméně 1,4 miliardy amerických dolarů budou pravděpodobně zrušeny.
* Při nedávných jednáních o klimatu v Buenos Aires prohlásil německý ministr pro životní prostředí a jadernou bezpečnost Trittin doslova toto: "...Naprosto zásadní předpoklad pro ochranu klimatu je ústup od jaderné energie. Je to nezbytná podmínka pro jakoukoliv strategii energetických úspor a užití obnovitelných zdrojů. Různé studie ukazují, že pokračování v jaderné energii by ohrozilo skutečné snahy o ochranu klimatu."
*
Koncem listopadu Greenpeace zveřejnilo dva dokumenty, které potvrzují rostoucí odpor veřejnosti vůči geneticky manipulovaným potravinám v Anglii a v Německu.
Dobré zprávy

Komise OPAR v létě rozhodla, že severovýchodní Atlantik už nesmí být používán jako smetiště

A to navzdory skutečnosti, že mamutí agrochemický koncern Monsanto minulé léto napumpoval do masivní reklamní kampaně k podpoře genových technologií nejméně milion britských liber. Autorem dokumentů, které ke Greenpeace prosákly vlastně jen náhodou, je Stan Greenberg - známý expert na výzkum veřejného mínění. Greenberg v minulosti pracoval jako poradce nejen pro Billa Clintona, ale též pro britského premiétra Tonyho Blaira a německého kancléře Gerharda Schroedera.
* V článku na str. 13 informujeme mj. o tom, že Mattel - největší hračkářská firma na světě (výrobce známé panenky Barbie) - se konečně rozhodla ustoupit od používání nebezpečných ftalátů v hračkách pro děti do tří let určených pro vkládání do úst. Události nás ale předbíhají! Koncem listopadu stáhnul podobné hračky z polic svých obchodů na celém světě i jeden z největších obchodních řetězců Toys R Us. To v praxi znamená, že po roční informační kampani Greenpeace si maminky například v Německu mohou před Vánocemi konečně oddechnout - v celé zemi už nekoupíte hračku z měkčeného PVC. A to je přece dobrá zpráva.

Šťastné Vánoce za Greenpeace přeje

Václav Vašků


Návrat k obsahu.
Na další stránku
Přehled všech čísel magazínu.
Zpět na hlavní stránku.

created by New Art Entertainment s.r.o.