Dobré zprávy

Waveland, 5. listopadu 1999. Greenpeace vyhrálo soudní spor s britskou vládou. Velká Británie je nucena zavést přísný systém ochrany pro velryby a delfíny v severovýchodním Atlantiku. Možnost otevírání nových ropných nalezišť v této oblasti snížena. Greenpeace považuje vyhraný soudní spor za pozitivní krok směrem k ochraně klimatu.


Milí čtenáři,

nedávno proběhl v Anglii pozoruhodný soudní spor. Drtivou porážku v něm nezaznamenal nikdo menší než samotná britská vláda. Žalobcem byla organizace Greenpeace. O co vlastně šlo? Greenpeace žalovalo vládu Velké Británie, že nedodržela jistá mezinárodně platná pravidla, jejichž úkolem je chránit velryby, delfíny a podmořské útesy v severovýchodním Atlantiku. Britská vláda tam totiž povolila průzkum nových nalezišť ropy. Nebyly to však jen velryby a delfíni, co přimělo Greenpeace žalovat vládu Tonyho Blaira. Skutečným důvodem bylo globální oteplování.

Naše planeta se otepluje. Toto oteplování postupuje nejrychleji v polárních oblastech Arktidy a Antarktidy. Vědci se shodují, že je třeba přestat spalovat fosilní paliva, jako je uhlí a ropa a co nejrychleji přejít na obnovitelné zdroje energie. Vlády to sice uznávají, ale jaksi ze setrvačnosti stále podporují průzkum a otevírání nových a nových ropných nalezišť. A to přesto, že výpočty ukazují, že už si nemůžeme dovolit spálit ani čvrtinu toho, co bylo nalezeno. Jak nedávno kdosi moudrý poznamenal, je to jak u blbejch na dvorečku.

V létě 1997 vznikl na maličkém skalisku Rockall poblíž západního Skotska jeden z nejpozoruhodnější států v novodobé historii. Důvodem vzniku Wavelandu neboli Vlnozemě tentokrát nebyly územní nároky ani národnostní hlediska, ale - snad poprvé v dějinách - cíle ryze ekologické. Ostrůvek Rockall, na který si dělají nárok celkem čtyři země, totiž leží právě v oblasti, kde velké olejářské společnosti tuší zásoby ropy

Stát založili tři aktivisté Greenpeace, kteří na úplně holé skále vydrželi neuvěřitelných 48 dní. Od té doby se regulérními občany tohoto symbolického státu staly desítky tisíc lidí po celém světě. (Občanství a pas Vlnozemě je možné získat i v kanceláři české pobočky Greenpeace v Praze.)

A jsme na začátku celého příběhu. Jak upozornit na to, že někde daleko na moři, stovky kilometrů od nejbližší pevniny, se chystá cosi odsouzeníhodného? Jak vysvětlit, že vláda tak vyspělé země, jako je Velká Británie, musí jít světu příkladem a investovat do obnovitelných zdrojů energie a ne do fosilních paliv? Jak v době, kdy na televizní obrazovce převažují skandály a násilí, vysvětlit vědecky značně složitý problém klimatických změn za 15 vteřin během večerních zpráv? Greenpeace mělo nápad: Pojďme a založme tam nový stát. Nabídněme pak občanství všem, kdo se ztotožní s myšlenkou, že je potřeba spíše chránit klima naší planety, než sledovat krátkodobý finanční zisk. A zažalujme rovnou jednu vládu. A ejhle, povedlo se.

Takže na závěr jedna dobrá zpráva pro velryby a delfíny v okolí Wavelandu: Průzkumné lodě ropných společností, které tu donedávna prováděly své podmořské výbuchy, tu nějaký čas asi neuvidíte. A jedna faktická informace navíc: Všechny peníze, které vysoudilo na britské vládě, hodlá Greenpeace investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů ve Skotsku.

Jiskřivou zimu za Greenpeace přeje
Václav Vašků

Návrat k obsahu.
Na další stránku
Přehled všech čísel magazínu.
Zpět na hlavní stránku.

created by New Art Entertainment s.r.o.