Greenpeace
velryby  |  velrybaření  |  environmentální dopady  |  řešení  |  greenpeace & velryby
home  |  novinky  |  expedice  |  foto/video galerie  |  dokumenty  |  linky  |  přidejte se  |  chci pomoci
  home

 

 -  vytisknout petici
 -  stáhnout screensaver
 -  poslat e-pohlednici
 -  hrát hru

Join Greenpeace
act


 NOVINKY

V pondělí 16. června začalo 55. zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC), která bude rozhodovat o dalších osudech ohrožených kytovců. více>

Zájem vstoupit do IWC deklarovaly i další země Visegrádské čtyřky, Slovensko, Maďarsko a Polsko. více>

Turné Dejme svůj hlas velrybám aneb Velryba na cestách. Fotogalerie

 TISKOVÉ ZPRÁVY

19. června 2003
Aktivisté přinesli na jednání IWC v Berlíně tři mrtvé velryby

17. června 2003
Greenpeace: Berlínská iniciativa je významný krok vpřed.

16. června 2003
Děti z celého světa žádají, aby IWC chránila velryby.

10. června 2003
Na 55. zasedání IWC bude představena tzv. Berlínská iniciativa – nová celosvětová strategie ochrany velryb a delfínů, kterou podporuje již 19 zemí.

25. dubna 2003
Polsko, Maďarsko, Slovensko a ČR chtějí vstoupit do Mezinárodní velrybářské komise

17. dubna 2003
Petici vládě za vstup ČR do IWC podepsalo již 16 000 lidí

18. března 2003
Greenpeace vítá iniciativu MŽP chránit velryby

7. března 2003
Greenpeace zahajuje kampaň na záchranu velryb:
Česká republika by se měla stát členem IWC a hlasovat pro velryby!

20. května 2002
Velryby nejsou na prodej - Greenpeace protestuje i v Praze

16. ledna 2002
Jak se kupují velryby?
Japonsko vydává miliony dolarů, aby byl zrušen zákaz lovu velryb

10. dubna 2000
Greenpeace žádá Japonsko a Norsko, aby stáhly svůj návrh na zrušení zákazu obchodování s velrybím masem

6. listopadu 1998
Japonsko posílá novou velrybářskou loď do chráněné oblasti pro velryby u Antarktidy

 DALŠÍ INFORMACE

Greenpeace čelí násilí velrybářů

 


Velryby v ohrožení

Navzdory mezinárodnímu moratoriu na komerční lov velryb, Japonsko a Norsko stále pokračují v lovu velryb za účelem zisku. Tyto země vedou agresivní kampaň za zrušení zákazu lovu velryb.

Návrat komerčního lovu velryb by měl devastující účinek na velrybí populace. Greenpeace bojuje na mnoha frontách, jak zastavit návrat komerčního lovu - skrze politické lobování, informování veřejnosti až po nenásilné akce, kdy se aktivisté střetávají s velrybáři na otevřeném moři a vlastním tělem brání velryby.

Potřebujeme vaši pomoc!

Stáhněte a vytiskněte si petici adre-
sovanou vládě
a žádejte, aby ČR vstoupila do IWC a halsovala pro velryby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budou Češi chránit velryby?

Česká pobočka Greenpeace zahájila v březnu informační kampaň, jejímž cílem je vzbudit u české veřejnosti zájem o ochranu velryb. Jsme přesvědčeni, že i my můžeme účinně chránit velryby, pokud Česká republika vstoupí do Mezinárodní velrybářské komise (IWC) a bude hlasovat proti snahám obnovit jejich komerční lov.

Tato myšlenka není nijak pošetilá - členy IWC se v minulých letech stala řada suchozemských zemí, mj. například Rakousko a Švýcarsko. Většina zemí EU již v IWC dávno je a hlasuje pro velryby.

Petici Greenpeace, která vyzývá vládu, aby Česko vstoupilo do IWC, podepsalo již více než 16 000 lidí.

Organizace Greenpeace zahájila kampaň na záchranu velryb také v České republice

Turné Greenpeace s názvem "Dejme svůj hlas velrybám" začalo v pondělí 10. března na Palachově náměstí v Praze. Cílem akcí bylo přiblížit dětem i dospělým báječný svět velryb a informovat je o nebezpečí, které velrybám hrozí, bude-li obnoven jejich komerční lov více>
Ukázat fotografie

Česká republika a velryby
Pomoci chránit velryby by brzy mohli i občané České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Greenpeace zahájilo kampaň za vstup těchto zemí do Mezinárodní velrybářské komise (IWC), kde by mohly hlasovat proti zrušení zákazu lovu velryb, o který usiluje Japonsko.

Stáhněte a vytiskněte si petici adresovanou vládě a žádejte, aby ČR vstoupila do IWC a hlasovala pro záchranu velryb. Petici se sebranými podpisy pošlete co nejdříve, nejlépe do zasedání IWC, které se uskuteční 16-19. červba 2003 v Berlíně!

Petici už podepsaly některé známé osobnosti, jako například zpěvačky Hana Hegerová, Marta Kubišová a Anna K, spisovatel Ivan Klíma, modelka Helena Houdová, hudebník Jiří Dědeček, herci Jan Vodňanský a Petr Vacek, filmový režisér Petr Vachler, obhájce lidských práv Stanislav Penc a řada dalších.

Přidejte se i Vy. Petici si můžete stáhnout zde (PDF, 76kB)

Historie lovu velryb

Kampaň na záchranu velryb začala v roce 1975, kdy populace jednotlivých kytovců stály na okraji úplného vyhubení. Tehdy se aktivisté Greenpeace rozhodli chránit velryby před lovci tím, že se svými vlastními těly postaví do cesty namířeným harpunám. Tato nenásilná metoda se později stala hlavní taktikou Greenpeace. Po usilovné práci Greenpeace přijala Mezinárodní velrybářská komise (IWC) v roce 1986 moratorium na jakýkoliv komerční lov velryb.

Navzdory celosvětovému zákazu však dvě země doposud velryby loví. Jsou to Japonsko a Norsko. Japonci tvrdí, že loví velryby údajně z vědeckých důvodů. Jejich "vědecký" lov však vynáší každoročně 100 milionů dolarů za velrybí maso, které je prodáváno jako lahůdka do japonských restaurací. Norové se zase odvolávají na svou tradici. Nedávno však vyšlo najevo, že norská vláda dotuje konzumaci velrybího masa a v norských skladech se již léta kazí hory velrybího tuku, který nikdo nechce.

Nyní stojíme nebezpečně blízko návratu komerčního lovu. Norsko, nedbajíce moratoria, plánuje ulovit v roce 2003 celkem 711 plejtváků malých v pobřežních vodách severozápadního Atlantiku.

Japonsko oznámilo svůj úmysl ulovit v roce 2002 celkem 440 plejtváků malých v oblastech Jižního oceánu poblíž Antarktidy. Tato oblast však byla v roce 1994 prohlášena Mezinárodní velrybářskou komisí za velrybí rezervaci (Southern whale sanctuary), kde je jakýkoliv lov velryb zakázán.

Japonští velrybáři v posledních letech rozšířili svá loviště a k velké nelibosti USA začali lovit velryby také v západním Severním Pacifiku. V roce 2002 zde měli podle vlastních informací ulovit celkem 150 plejtváků malých, 50 plejtváků Brydeových a 10 vorvaňů. Největší rozhořčení však vyvolal záměr ulovit také 50 kusů plejtváka sejvala (Balaenoptera borealis), který je přírodovědci považován za ohrožený druh.

Obnovení komerčního lovu velryb by nepochybně mělo devastující účinky na velrybí populace, které se teprve začínají zotavovat z masakrů, kterým byly vystaveny v 20. století. Velryby se totiž rozmnožují jen velmi pomalu, proto se i jejich stavy obnovují zvolna. Kromě toho velryby ohrožují také ekologické hrozby způsobené lidskou činností, jako jsou toxické znečištění a klimatické změny. Komerční lov velryb navíc nikdy nebyl uskutečňován způsobem, který by byl udržitelný pro velrybí populace a ekosystém oceánů.


Dřívější velrybářské země obnovují lov!
Japonsko plánuje ulovit 400 velryb, přestože zasedání OSN zdůrazňuje nutnost jejich ochrany

11. listopad 2002 - Využití mezer ve stávajících pravidlech Mezinárodní velrybářské komise umožnilo Japonsku vypravit flotilu pěti velrybářských lodí, jež budou ignorovat mezinárodní právo a lovit chráněné druhy velryb.

Svět bude opět svědkem zbytečné a destruktivní frašky nazývané "vědecký lov velryb", jejímž cílem je pokus o záchranu zachránu velrybářského průmyslu. více>

 

 

Zrušení zákazu lovu velryb neprošlo - zatím

Na zasedání Mezinárodní velrybářské komise v květnu 2002 v japonském Šimonoseki se nepodařilo prosadit zrušení 16 let trvajícího moratoria na lov velryb. A to navzdory skutečnosti, že Japonská agentura pro rybolov si koupila hlasy dalších zemí, jež byly přijaty do IWC a které nyní hlasují s Japonskem a Norskem pro návrat komerčního lovu velryb. Hlasování však dopadlo velmi těsně. Děkujeme všem, kdo svým podpisem na dopis japonské ministryni zahraničních věcí podpořili kampaň Greenpeace!


Rozjeďte svoji vlastní kampaň na záchranu velryb a stáhněte si zde balíček nápadů>

 
       
  up