6/2001

Greenpeace naléhá, aby TESCO v ČR neprodávalo geneticky manipulované potraviny, když v Anglii už jimi nekrmí ani dobytek

Praha, 8. března 2001 - Aktivisté Greenpeace během dnešní protestní akce před supermarketem TESCO v Praze předali zástupcům firmy symbolický dárek - několik balíčků potravin označených značkou TESCO. Tyto napohled běžné potraviny byly totiž tzv. GE free, což znamená, že neobsahovaly žádné geneticky manipulované suroviny. Greenpeace si je nechalo poslat z Velké Británie, kde TESCO svým zákazníkům již v roce 1999 slíbilo, že nebudou prodávat geneticky manipulované (GM) potraviny.

Na protest, že TESCO zatím stále ignoruje přání českých zákazníků nekupovat tyto GM potravinám, polepili aktivisté výlohy supermarketu velkými reklamními plakáty s fotografií generálního ředitele české pobočky TESCO Steva Hammetta a nápisem: "TESCO nás krmí tím, co v Anglii nedává už ani dobytku!".

V lednu letošního roku se totiž společnost TESCO v Anglii zavázala, že dokonce i masné a mléčné výrobky jejich vlastních značek budou pocházet pouze ze zvířat, jež nebyly krmeny geneticky manipulovanou stravou. To proto, aby jejich britští zákazníci měli jistotu, že (GM) potraviny nekupují (1).

"Doufáme, že TESCO bude také v České republice respektovat přání zákazníků a vyloučí z prodeje potraviny geneticky manipulované přísady alespoň z potravin vlastních značek," prohlásila Zuzana Piknová, vedoucí genetické kampaně Greenpeace ČR. Podle průzkumů veřejného mínění většina českých občanů GM potraviny odmítá a nekoupila by si je ani tehdy, kdyby byly levnější než přirozené (2). Poslední průzkum uskutečněný v srpnu minulého roku deníkem MF DNES dokonce ukázal, že téměř 100 procent občanů si nepřeje, aby se v České republice GM potraviny vůbec prodávaly (3).

Organizace Greenpeace je přesvědčena, že geneticky manipulované potraviny představují neodhadnutelné riziko pro životní prostředí a zdraví lidí. Proto Greenpeace usiluje, aby zákazníci měli šanci si vybrat vybrat, zda chtějí tyto manipulované potraviny konzumovat nebo ne. Organizace Greenpeace proto v minulých měsících oslovila většinu velkých výrobců a prodejců potravin a provedla průzkum, zda ztyto firmy GM potraviny vyrábějí nebo prodávají. Na základě tohoto průzkumu Greenpeace vypracovalo vůbec prvního "Průvodce spotřebitele" v ČR, který má zájemcům pomoci vyhnout se geneticky manipulovaným potravinám (3).

Řada velkých supermarketů v České republice se již zavázala, že GM potraviny nebudou nabízet a žádají v tomto smyslu od svých dodavatelů certifikáty. Jsou to například supermarkety Billa nebo Norma. Další prodejci se rozhodli alespoň vyloučit geneticky manipulované suroviny z potravinách vlastních značek. Jsou to například Globus, Penny Market, SPAR a v poslední době se k nim přidala i známá Delvita (4).

"Tito prodejci již pochopili, že zdejší zákazníci si GM potraviny prostě nepřejí. Doufáme, že také TESCO se k nim brzy přidá, jinak ztratí dobrou pověst, kterou má v doma v Anglii," zdůraznila Piknová.

Ve Velké Británii je TESCO největším prodejcem potravin vůbec s ročním obratem okolo 27 miliard US dolarů (1999). TESCO je zde mj. známo svým citlivým vztahem ke svým zákazníkům. Aby vyhovělo jejich přání nakupovat zdravou stravu, dramaticky zvýšilo například podíl certifikovaných ekologicky pěstovaných biopotravin, u nichž je 100 % jistota, že nejsou geneticky manipulovány (5).

TESCO má nyní pobočky také v České republice, Maďarsku , na Slovensku a v Polsku. Česká pobočka Greenpeace s vedením této společnosti jedná již od roku 1999 a naléhá, aby v oblasti GM potravin přijalo ke svým zákazníkům stejnou politiku, jakou zaujímá ve Velké Británii.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:
Ing. Zuzana Piknová,
vedoucí genetické kampaně Greenpeace ČR
tel: 02/24 31 96 67
e-mail: piknova.zuzana@ cz.greenpeace.org

Poznámka pro redakce:
(1) Tisková zpráva z 26. ledna 2001: http://www.greenpeace.cz/release/01/010126.htm
(2) Tisková zpráva z 9. března 2000: http://www.greenpeace.cz/release/00/000309.htm
(3) Průvodce spotřebitele k dispozici na internetové adrese: http://www.greenpeace.cz
(4) Tisková zpráva z 23. listopadu 2000: http://www.greenpeace.cz/release/00/001123.htm
(5) Ekologické zemědělství z principu nepoužívá žádné pesticidy, umělá hnojiva, ani geneticky manipulované organismy.

Tisk. zprávy