Sluneční elektrárna vařila první "solární kávu"

Greenpeace zahájilo Solar Tour´99

Solární kávaPlzeň, 15. června 1999 - Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace dnes v Plzni zahájila turné na podporu solární energie Solar Tour ´99. Při tiskové konferenci, jíž se účastnila i Miss ČR Helena Houdová, se podávala "solární káva", uvařená pomocí elektřiny vyráběné ze Slunce. Součástí aktivit Greenpeace je totiž i výstava o solární energii s největší fotovoltaickou elektrárnou v Čechách.

Solární káva"Vyrábět elektřinu ze Sluníčka a dodávat ji do sítě je technicky velice jednoduché," prohlásil při zahájení Solar Tour ´99 ing. Tomáš Nenička, koordinátor klimatické kampaně Greenpeace. "Takových solárních elektráren, jako je ta naše, funguje dnes ve světě už několik desítek tisíc. Solární energetika je odvětvím, kterému je v příštím století předpovídána fantastická budoucnost. Bude-li se solární průmysl vyvíjet současným tempem, může v roce 2020 kapacita takovýchto solárních elektráren dosáhnout 106 000 megawattů a vyrábět více elektřiny než 50 Temelínů dohromady."

Propagace čisté solární energie je součástí aktivit Greenpeace na ochranu klimatu. Solární energie a další obnovitelné zdroje jako například vodní a větrná energie totiž neprodukují oxid uhličitý a nepřispívají tak ke globálnímu oteplování.

"Solární energie je báječné řešení," prohlásil Nenička. "Fotovoltaické solární systémy neprodukují žádné škodlivé látky ani radioaktivní odpad, jsou zcela tiché, bezpečné a navíc i výtvarně krásné. Na zemský povrch přitom dopadá 10 000 krát více sluneční energie, než kolik naše civilizace v současné době spotřebovává."


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org

| Novinky | Tisk. zprávy |