Sluneční elektrárna Greenpeace dnes vařila "solární kávu" v Českých Budějovicích

České Budějovice, 17. června 1999 -Aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace dnes na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích vařili novinářům "solární kávu" na elektřině vyrobené ze Sluníčka. Akce se konala v rámci turné na podporu solární energie Solar Tour ´99. Jeho součástí je i výstava o solární energii s největší fotovoltaickou elektrárnou v Čechách.

Solární elektrárna Greenpeace vyrábí elektřinu ze slunečního záření a dodává ji do veřejné elektrické sítě. Maximální výkon elektrárny je 2,25 kilowattu. Systém se skládá z 30 panelů o celkové ploše 19 čtverečních metrů a je schopen vyrobit přibližně 2500 kWh elektrické energie za rok. To odpovídá spotřebě průměrné pražské domácnosti, která elektřinu nepoužívá k vytápění ani k ohřevu vody.

"Vyrábět elektřinu ze Sluníčka a dodávat ji do sítě je technicky velice jednoduché," prohlásil při zahájení výstavy v Českých Budějovicích ing. Tomáš Nenička, koordinátor klimatické kampaně Greenpeace. "Takových solárních elektráren, jako je ta naše, fungují dnes ve světě už desítky tisíc."

Fotovoltaické systémy se umísťují na jižní fasády a střechy domů. Solární energetika je odvětvím, kterému se předpovídá fantastická budoucnost. Každý rok se vyrobí a prodá v průměru vždy o 16 % solárních článků více než v roce předchozím. Vloni světový trh poskočil o více než dvacet procent. Solárních článků se v roce 1998 prodalo tolik, že by to poskládalo výkon 150 MW. Bude-li se solární průmysl vyvíjet současným tempem, může v roce 2020 kapacita malých solárních elektrárniček dosáhnout 106 000 megawattů a vyrábět více elektřiny než 50 Temelínů dohromady.

Propagace čisté solární energie je součástí aktivit Greenpeace na ochranu klimatu. Solární energie a další obnovitelné zdroje jako například vodní a větrná energie totiž neprodukují oxid uhličitý a nepřispívají tak ke globálnímu oteplování.

"Solární energie je báječné řešení," prohlásil Nenička. "Fotovoltaické systémy neprodukují žádné škodlivé látky ani radioaktivní odpad, jsou zcela tiché, bezpečné a navíc i výtvarně krásné. Na zemský povrch přitom dopadá 10 000 krát více sluneční energie, než kolik naše civilizace v současné době spotřebovává."

"I v České republice by fotovoltaickými panely mohly být pokryty desítky, ne-li stovky tisíc střech. Masivnímu rozšíření solárních článků však zatím brání jejich poměrně vysoká cena. Solární elektřina je stále až desetkrát dražší než elektřina, kterou kupují odběratelé z veřejné sítě."

Elektřina ze sítě je však ve skutečnosti dražší, než kolik se za ni účtuje odběrateli. Většina vlád totiž výrobu elektřiny z fosilních paliv a jádra masivně dotuje. Jen státy Evropské unie vydávají na takové dotace téměř 15 miliard dolarů ročně. V ceně elektřiny navíc nejsou zahrnuty škody na životním prostředí.

Pro rozvoj solární energie hovoří i fakt, že cena fotovoltaických článků neustále klesá (od roku 1980 již o 80 %). Očekává se, že hromadnou výrobou a prodejem fotovoltaických článků se jejich cena dále výrazně sníží. To už si uvědomily například i největší ropné koncerny na světě Shell a BP (British Petrol), které nyní investují do továren na výrobu fotovoltaických článků.

Je žádoucí, aby trh s fotovoltaikou byl konečně nastartován také v České republice. Na rozdíl od jiných evropských zemí u nás zatím žádná státní podpora na výrobu solární elektřiny neexistuje. Přitom výrobu elektřiny z uhlí a jádra Česká republika dotuje řádově deseti miliardami korun ročně.

Greenpeace nyní usiluje, aby vláda České republiky přesměrovala svoje dotace od fosilních paliv směrem k obnovitelným zdrojům. "Chceme, aby vláda podpořila využívání solární energie a zavedla konkrétní program na podporu fotovoltaiky," zdůraznil Nenička.


Další informace:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org

| Novinky | Tisk. zprávy |