9/2001

Proč ČEZ náhle stáhl svou žalobu
na Greenpeace?

Praha, 28. března 2001 - Soudní proces ČEZ a.s. versus Greenpeace ČR, který měl proběhnout dnes ráno v 9. hodin u obvodního soudu pro Prahu 6, se nakonec nekonal, protože elektrárenská společnost doslova "v poslední minutě" svoji žalobu na Greenpeace stáhla. ČEZ původně žaloval Greenpeace za údajné poškození "dobrého jména" firmy a požadoval po české pobočce Greenpeace odškodné v absurdní výši 5 milionů korun (1).

"ČEZ nám oficiálně vůbec nedal vědět, že svoji žalobu stahuje, ani nesdělil žádný důvod, proč tak učinil," prohlásil Jiří Tutter, ředitel Greenpeace ČR.

Žaloba ČEZ vinila ekologickou organizaci z toho, že v srpnu 2000 Greenpeace upozornilo na možnost, že v Temelíně existují závažné bezpečnostní problémy a žádalo jejich řádné prošetření. Podle informací, které se Greenpeace podařilo získat, existuje totiž vážné podezření, že na 1. bloku Temelína došlo v roce 1994 k nepovolené opravě potrubí hlavního primárního okruhu reaktoru.

Organizace Greenpeace konzultovala tento problém s řadou zahraničních odborníků na jedernou problematiku a nechala si o celé věci vypracovat expertízu. Ta varuje, že pokud by se podezření na nepovolený svár potrubí potvrdilo, mohlo by v Temelíně dojít k vážné havárii s nedozírnými následky. Ve snaze předejít možným škodám na zdraví či životech lidí a poškození přírody, podalo Greenpeace trestní oznámení na neznámého pachatele a upozornilo na tento problém vládu ČR. ČEZ, namísto toho, aby věc řádně vyšetřil, ekologickou organizaci zažaloval.

"O skutečných důvodech, proč ČEZ žalobu ze dne na den stáhl, můžeme zatím jenom spekulovat. Domníváme se však, že vedení ČEZ nakonec zjistilo, že naše informace se skutečně zakládají na pravdě a v Temelíně opravdu došlo k vážnému pochybení, které by mohlo ohrozit jadernou bezpečnost elektrárny. Je jasné, že v takovém případě by ČEZ soud s námi nemohl vyhrát. Naopak, vystavil by se tím nebezpečí, že pravda vyjde najevo," uvedl Tutter a dodal, že náhlé stažení žaloby ČEZu vyvolává řadu otázek

  • Došlo v roce 1994 skutečně k nepovolené opravě primárního potrubí reaktoru u prvního bloku tak, jak na ni Greenpeace upozorňovalo?
  • Jak to, že Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) - nejvyšší dozorný orgán, který má bdít nad jadernou bezpečností - začal tento vážný případ vyšetřovat až 12. prosince, když Greenpeace na něj oficiálně upozornilo již 28. srpna 2000?
  • Jak to, že SÚJB vydal povolení k aktivaci paliva a spuštění reaktoru, přestože vyšetřování tohoto případu dodnes není u konce?
  • Proč SÚJB o výsledcích svého šetření neinformoval Vládu ČR ve své pravidelné čtvrtletní zprávě o bezpečnosti Temelína?

"Toto jsou otázky, které bychom nyní měli klást a trvat na odpovědích, ať už je pravda jakákoliv. Bohužel, zatím se zdá, že skutečné nebezpečí jaderné havárie si zatím uvědomuje jen málokdo a většina národa je ovlivněna mohutnou protemelínskou propagandou ČEZu, kterou si nakonec sami nechtíc platíme v ceně elektřiny," uzavřel Tutter.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR

Další informace:

Václav Vašků,
mobil: 0603/414 739
e-mail:vvasku@cz.greenpeace.org

Jan Haverkamp (anglicky, německy),
mobil: 0603/569 243
tel.: 02/24 31 96 67

Jiří Tutter,,
ředitel Greenpeace ČR,
tel.: 02/24 31 96 677

Poznámka pro redakce:
1) ČEZ původně žaloval Greenpeace na základě tiskových zpráv ze dne 14. a 28. srpna a 9. září 2000, jež jsou k dispozici na internetových stránkách Greenpeace:

http://www.greenpeace.cz/release/00/000814.htm
http://www.greenpeace.cz/release/00/000828.htm
http://www.greenpeace.cz/release/00/001009.htm

Tisk. zprávy