12/2001

Greenpeace žádá obnovení šetření v souvislosti s podezřením na nepovolenou opravu v Temelíně

PPraha, 5. dubna 2001 - Ekologická organizace Greenpeace se dnes obrátila na Vrchní státní zastupitelství v Praze se žádostí o prošetření postupu okresního vyšetřovatele v Českých Budějovicích ve věci trestního oznámení na neznámého pachatele, jenž se měl dopustit ohrožení jaderné bezpečnosti v Temelíně. Greenpeace má podezření, že postup vyšetřovatele, který vyšetřování této kauzy odložil krátce po spuštění Temelína, byl neregulérní a mohl být podmíněn i politicky.

Organizace Greenpeace podala v srpnu 2000 trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s podezřením, že v Temelíně došlo k nepovolené a utajené opravě hlavní části potrubí primárního okruhu 1. bloku. Důvodem takového postupu měla být předcházející závažná chyba dodavatelské firmy, jejíž pracovníci údajně napoprvé přivařili hlavní cirkulační potrubí primárního okruhu k reaktorové nádobě vzhůru nohama.

"Máme vážné podezření, že vyšetřování tohoto případu policií ČR neproběhlo dostatečně regulérně," uvedl Jiří Tutter, ředitel Greenpeace ČR. "Je podivné, že vyšetřovatel odmítl vzít v úvahu konkrétní velmi důležité informace, které jsme mu předali v písemné formě. Nevyslechl některé klíčové osoby a nevyžadoval veškerou dokumentaci potřebnou k řádnému vyšetření případu," informoval Tutter

Podle informací, které se Greenpeace podařilo získat, existuje podezření, že příslušná dokumentace o opravě měla být údajně zmanipulovaná tak, aby se na chybu vůbec nepřišlo. Varující je rovněž i obsah korespondence Greenpeace s SÚJB, v níž tento nejvyšší kontrolní orgán zřetelně konstatuje, že dokumentace k opravě, tzn. provedení sváru, skutečně není kompletní, jsou v ní chyby a dokonce vykazuje nedodržování technologických postupů.

"Obáváme se, že nikdo dnes vlastně s určitostí neví, zda jeden z nejkritičtějších svarů v jaderné části elektrárny Temelín, je proveden opravdu dostatečně kvalitně," varoval Tutter.

Informaci o tom, že Greenpeace podává trestní oznámení na neznámého pachatele, zveřejnila tato ekologická organizace ve své tiskové zprávě již loni v srpnu. Na základě této tiskové zpráv ČEZ okamžitě podal na českou pobočku Greenpeace žalobu, v níž po Greenpeace požadoval odškodné ve výši 5 milionů korun za tzv. "poškození dobrého jména firmy". Minulý týden však ČEZ náhle - doslova ze dne na den - svou žalobu na Greenpeace stáhl (1).

"ČEZ na nás zkrátka hraje divadlo," uvedl Tutter. "V žádném případě si nemyslíme, že by se z jejich strany jednalo o nějaký vstřícný krok. Při známých problémech s vibrováním turbíny a očekávaném útoku ze strany amerického právníka Fagana se jim zkrátka nehodí do krámu, aby vyšlo najevo něco také o problémech v jaderné části elektrárny, která je z hlediska bezpečnosti naprosto klíčová. Vyzvali jsme dnes proto generálního ředitele společnosti ČEZ, Jaroslava Míla, aby dokumentaci k celému případu odtajnil," uzavřel Tutter.

Další informace:

Václav Vašků,
mobil: 0603/414 739
e-mail:vvasku@cz.greenpeace.org

Poznámky:
(1) ČEZ původně žaloval Greenpeace na základě tiskových zpráv ze dne 14. a 28. srpna a 9. října 2000, jež jsou k dispozici na internetových stránkách: http://www.greenpeace.cz/release/00/000814.htm
http://www.greenpeace.cz/release/00/000828.htm
http://www.greenpeace.cz/release/00/001009.htm

Tisk. zprávy