Válka proti Iráku Greenpeace logo
 důsledky války zbraně hromadného ničení válka o ropu? ilegální válka  dvojí metr
home
Zbraně hromadného ničení


Vlajková loď Greenpeace Rainbow Warriorvojenský přístav Marchwood v Southamptonu.

Válka je neúčinný způsob na odstranění zbraní hromadného ničení

Potřebujeme globální odzbrojení a odstranění zbraní hromadného ničení z arzenálů všech zemí, včetně pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Odzbrojení však musí být dosaženo prostřednictvím diplomatického vyjednávání, nikoli ozbrojenou agresí jedné země či skupiny zemí

Mezinárodní společenství si je už dlouho vědomo nutnosti globálního odzbrojení. V rámci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (Non - Proliferation Treaty - NPT), která vstoupila v platnost v roce 1970, učinily Spojené státy a další čtyři známé jaderné mocnosti závaznou dohodu o jaderném odzbrojení. Ostatní nejaderné země se zase dohodly, že nebudou usilovat o získání jaderných zbraní. Až dosud byly Spojené státy a ostatní jaderné mocnosti neoblomné při naléhání na nejaderné země, aby tyto země dodržovaly své závazky, avšak přehlížely kritiku vlastního nedodržování smlouvy.

Po třiceti letech se na konferenci o NPT v roce 2000 Spojené státy a ostatní signatáři dohodli, že ukončí zkoušky jaderných zbraní s tím, že přijmou Smlouvu o úplném zákazu jaderných testů (Comprehensive Test Ban Treaty - CTBT) jako první ze třinácti specifických odzbrojovacích závazků. Zanedlouho po tom však Senát USA hlasoval proti ratifikaci smlouvy CTBT. V roce 2002 vláda Spojených států prohlásila, že zejména globální zákaz jaderných zkoušek a další závazky z roku 2000 již nadále nebude považovat za platné, čímž ohrozila budoucnost smlouvy CTBT.

Konvence o biologických zbraní (Biological Weapons Convention - BWC), smlouva zaměřená na odstranění dalšího druhu zbraní hromadného ničení, vstoupila v platnost v roce 1975. Od svého počátku byla konvence BWC neúčinná, zejména co se týče snah zajistit dodržování podmínek smlouvy, a to především kvůli tomu, že postrádala účinné kontrolní mechanismy. V červnu 2001 vláda Spojených států torpédovala namáhavou pětiletou práci na rozvoji kontrolních opatření . Na poslední chvíli Bushova administrativa odmítla mezinárodní inspekce schválit s odůvodněním, že existují obavy o jejich národní bezpečnost a že je potřeba chránit obchodní tajemství amerických korporací. Toto rozhodnutí pobouřilo mezinárodní společenství a je obzvláště pokrytecké ve světle současných požadavků na Irák.

Bushova administrativa také odstoupila od Smlouvy o balistických raketách (Anti-Balistic Missile Treaty - ABM), když v prosinci 2001 oznámila, že se na smlouvě již nebude podílet, aby mohla rozvíjet svůj vlastní program obranného raketového systému známého pod názvem tzv. Star Wars.

Pokud má být další šíření jaderných zbraní zastaveno, je důležité, aby Spojené státy financovaly zajištění a likvidaci jaderných zbraní a materiálů v zemích bývalého Sovětského svazu. Přesto jedním z prvních kroků Bushovy administrativy bylo snížení dotací pro tyto programy skoro o 21 %, zatímco financování rozvoje jaderných zbraní bylo zvýšeno skoro o 5 %.

A tak to pokračuje až do současnosti. Dne 5. února 2003 klíčový výbor Senátu Spojených států doporučil ratifikaci Bushem inspirované americko-ruské Smlouvy o omezení útočných raket (Strategic Offensive Reduction Treaty - SORT). Tato smlouva nevyžadující zničení ani jediné jaderné hlavice je pouze dalším selháním Spojených států a Ruska v souvislosti s odzbrojovacími závazky. Tato smlouva pouze snižuje stav již "rozmístěných" raket a naprosto opomíjí závazky vyplývající z NPT, které mají vést k úplnému vyloučení jaderných zbraní.

Tyto skutečnosti společně s Bushovými plány na možné použití jaderných zbraní proti Iráku (či jakémukoliv jinému možnému agresorovi) a s jeho plány na výrobu nových jaderných zbraní jen ukazují, že Spojené státy evidentně porušují NPT stejně jako další mezinárodní smlouvy o nešíření jaderných zbraní a o odzbrojení. Navíc je zjevné, že Bushova administrativa představuje bezprostřední hrozbu pro globální bezpečnost.

Tiskový materiál Greenpeace Velká Británie: Jak se vypořádat se zbraněni hromadného ničení (Tackling weapons of mass destruction)

Tiskový materiál Star Wars (česky)

Zpět na stanovisko Greenpeace k válce v Iráku pod vedením USA

 

 

M U LT I M É D I A :

Pusťte si video: Důsledky války
View Quicktime (6.0 MBytes)
View Real (4.4 MBytes)
View Windows Media (4.10 MBytes)

Fotogalerie protestů proti válce

Fotogalerie protestů proti válce


T I S K O V É   Z P R Á V Y :

1. dubna 2003
Spojené státy se snaží zablokovat mírový návrh OSN

19. března 2003
Česká republika by neměla podpořit nezákonnou válku

12. března 2003
Uniting for Peace Greenpeace: Svět nechce válku. Chce ji OSN?

4. února 2003
Aktivisté Greenpeace globálně protestují proti válce s Irákem

31. ledna 2003
Greenpeace proti válce pod neonovým srdcem


O D K A Z Y :

Válka v Iráku na stránkách Greenpeace International

Seznam nejzajímavějších odkazů na stránky o válce v Iráku